Dušica Sremčević je na Tviteru napisala da joj bivši muž preti ubistvom. Ima navodno i audio-snimak gde nasilnik kaže da mu nije problem da pobije i dvadeset ljudi i odrobija četrdeset godina. Pretnje joj šalje preko desetogodišnjeg sina, kojeg još viđa.

Nemanja Rujević (Foto: Goran Srdanov)
Piše: Nemanja Rujević/Danas.rs
Ova žena iz Kraljeva je podsetila da je bivši muž u oktobru tukao dok nije izgubila svest. Onda je još udarao. To je snimila i kamera obližnje prodavnice. Ostala je bez nekoliko zuba, a to govno od čoveka je htelo da utekne u Crnu Goru – uhapšen je na granici.
Tvitovima je priložen i deo presude – nasilnik je na kraju bio tri meseca iza rešetaka, i još tri u kućnom pritvoru. Telesne povrede su okarakterisane kao lake, tužilaštvo i sud nisu razmatrali eventualni pokušaj ubistva. U „olakšavajuće okolnosti“ uzeto je da bivši muž nije ranije osuđivan i da ima dvoje dece prema kojima ima obavezu izdržavanja.
„Molim nekog da me uputi na medije da ispričam svoju priču dok sam još živa. Da se čuje i vidi kako se postupa u ovoj zemlji“, napisala je Dušica na kraju.
To je bilo u ponedeljak u 12:20. Tvit je videlo preko pola miliona ljudi, a to znači maltene svi koji imaju Tviter u Srbiji.
Nije trebalo dugo da se „ispovest“ pojavi po svim portalima u Srbiji. Dok pišem ovu kolumnu (utorak oko podne), tvrdi se da je policija podnela novu krivičnu prijavu protiv nasilnika. Kladim se da će biti uhapšen do trenutka kad budete čitali kolumnu, ili ubrzo posle toga.
Ali, zašto bi bio uhapšen sada, ako su se pretnje desile još pre dve sedmice i uredno su prijavljene? Zašto, ako je tek nedavno gmaz pušten sa nanogice uz one „olakšavajuće okolnosti“?
Zato što je Dušica uspela da uhvati poslednju slamku koja je može spasiti – digla je dževu u javnosti. Kako stvar nije političke prirode (mada se pominje potezanje nekih veza po sudovima da bi ublažili kaznu), temom se bave i režimski i antirežimski mediji. To je onda baš velika dževa.
U tabloidnoj autokratiji poput Srbije – gde se odluke obznanjuju sa malih ekrana i Instagrama, a mediji služe za lobotomiziranje, odstrel protivnika i promociju nepostojećeg nezadrživog napretka – za vlasti je svaka vrišteća nepravda koja dobije pozornost medija istovremeno opasnost i prilika.
Opasnost da se vidi kako „sistem“ spava daleko od kamera i pera tabloidne štampe, ali i prilika da se dojezdi na belom konju i nepravda okonča. Posle će se već građanima objasniti da „sistem“ nije zakazao.